Cytat:

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"

Monteskiusz

środa, 31 lipca 2013

Harry Potter i Kamień Filozoficzny- J. K. Rowling


Autor: J. K. Rowling
Tytuł: Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Seria: Harry Potter
Stron:  324
Moja ocena: 8/10
Opis: Harry Potter to sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja, którzy podobnie jak ich syn Dudley traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a będzie to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy... 
Moja opinia: Opowieść o chłopcu- sierocie, który jest wychowany przez wujostwo, o magicznych zdolnościach, zna cały świat. Według mnie Hogward to najpopularniejsza szkoła, do której każdy kiedyś marzył, aby się tam dostać.

Harry Potter kiedy nie miał jeszcze nawet roczku stracił rodziców. Pod swój dach niechętnie wzięła go siostra jego matki wraz z mężem. Chłopiec, gdy staje się starszy odkrywa w sobie magiczne zdolności. Wraz z  jego jedenastymi urodzinami przychodzi do niego tajemniczy list. Wujostwo nie chce mu powiedzieć o co chodzi, cały czas ukrywając przed nim listy. Gdy już myślą, że więcej listów nie przyjdzie przychodzi do nich wielki, owłosiony mężczyzna, który oznajmia, że Harry przyjęty jest do szkoły magicznej- Hogward. 
Wkrótce okazuje się, że w świecie magii wszyscy go znają, jako "chłopca, który przeżył". Otóż jego rodzice nie zginęli w wypadku samochodowym, lecz zabił ich potężny i bezwzględny Lord Voldemort.
Chłopiec poznaje w szkole dwójkę przyjaciół- rudowłosego Rona z czarodziejskiej rodziny i przemądrzałą Hermionę ze świata mugolów-nie czarodziejów.
Z biegiem czasu zdarzają się niesłychane zjawiska, a wszystko wskazuje na powrót Voldemorta.

Moim zdaniem pani Rowling ma największą wyobraźnie na świecie. Udało jej się wymyślić całkiem nowy świat, w którym nie był jeszcze żaden czytelnik.

Cytaty: 

„(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze.”
 „Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić.”
 „Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie.” 
 „Trzeba być bardzo dzielnym, by stawić czoło wrogom, ale tyle samo męstwa wymaga wierność przyjaciołom.”
Książka została przeczytana w ramach wyzwania: "Pod hasłem". 


1 komentarz: