Cytat:

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"

Monteskiusz

czwartek, 25 lipca 2013

Delirium- Lauren Oliver

Autor: Lauren Oliver
Tytuł: Delirium
Seria: Delirium
Stron: 360
Moja ocena: 8/10
Opis:
 „Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.
Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.
I zawsze im wierzyłam.
Do dziś.
Teraz wszystko się zmieniło.
Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”.

Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.
W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.
Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.

Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?

Moja opinia: Przed przeczytaniem tej książki należy zadać sobie pytanie: Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć? Gdy już odpowiesz na to pytanie, należy zabrać się za czytanie.
Główną bohaterką jest Lena, która za parę tygodni ma przejść zabieg. Jej matka wiele razy poddawała się zabiegowi, ale choroba zasiedliła się w niej w najgłębszych zakamarkach. Bohaterka wie, że jej matka zabiła się skacząc z klifu. Dziewczyna cieszy się, że w końcu uleczy się na tą niebezpieczną chorobę.
Jej najlepszą przyjaciółką jest Hana, która także jeszcze nie przeszła  zabiegu.
Wkrótce w życiu Leny pojawia się Alex, który ma już bliznę po zabiegu. Chłopak szybko zaprzyjaźnia się z Leną. Niedługo Alex wyznaje, że pochodzi z tak zwanej- Głuszy, i że wcale nie jest wyleczony. Ale dla Leny jest już za późno. Choroba dopadła ją i nic już na to nie poradzi. Dziewczyna nie chce przejść do zabiegu i musi podjąć straszną decyzję, która zmieni całe jej życie.
"Delirium" pokazuje nam inny aspekt zakazanej miłości. Książka od razu mnie zafascynowała- miłość jako choroba?? Hm... w końcu coś nowego.
Książka jest dla każdego czytelnika, który jest zaintrygowany wątkami miłosnymi w książkach. A w tej oto takich nie brakuje.
Cytaty:
„Miłość – najbardziej zdradliwa choroba na świecie: zabija cię zarówno wtedy, gdy cię spotka, jak i wtedy, kiedy cię omija. Ale to niedokładnie tak. To skazujący i skazany. To kat i ostrze. I ułaskawienie w ostatnich chwilach. Głęboki oddech, spojrzenie w niebo i westchnienie: dzięki ci, Boże. Miłość – zabije cię i jednocześnie cię ocali.”
 „Życie nie jest życiem, jeśli się przez nie tylko prześlizgniesz. Wiem, że jego istota polega na tym, by znaleźć rzeczy, które mają znaczenie, i trzymać się ich, walczyć o nie i nie odpuścić.”
 „Niesamowite jak paradoksalnie układa się życie: najpierw bardzo czegoś pragniesz i nie możesz się doczekać, a potem, kiedy jest już po wszystkim, marzysz tylko o tym, by cofnąć czas i wrócić do dni, gdy wszystko było po staremu.” 
„Miłość - jedno słowo, niby nic, nieznaczne jak ostrze noża. Właśnie tym jest: ostrzem, krawędzią. Przechodzi przez środek twojego życia, dzieląc wszystko na pół. Przed i po. Cały świat spada na którąś ze stron. Przed i po. I w trakcie - moment na krawędzi.” 
 „Wszystko będzie dobrze. Słowa, które tak naprawdę nic nie znaczą, które są mantrą rzucaną w przestrzeń i mrok jak rozpaczliwe próby uchwycenia się czegoś, gdy się spada.”

4 komentarze:

 1. Mnie również bardzo podobała się ta książka, podobnie jak druga część. Teraz z utęsknieniem czekam na możliwość przeczytania ostatniej - requiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością zawiadamiam cię, że nominowałam cię do Liebster Blog Award:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym przeczytać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudowna książka, fajnie, że wspomniałaś tu o niej:)

  OdpowiedzUsuń