Cytat:

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera"

Monteskiusz

sobota, 26 października 2013

Pamiętnik nastolatki- Beata Andrzejczuk

Autor: Beata Andrzejczuk
Tytuł: Pamiętnik nastolatki
Seria: Pamiętnik nastolatki #1
Stron: 280
Kategoria: Literatura młodzieżowa
Moja ocena: 7/10
Opis: Nie wiem, czy jestem normalna... Kapcie zamiast glanów. Jacek czy Bartosza Miłość do dwóch chłopaków jednocześnie. Rozlatujące się przyjaźnie czy zmyślone problemy. Normalna szkoła czy wstrętna buda. Dom... wariatów czy kochany domek.


Moja opinia:
Natalia to nastolatka, która dopiero zaczyna naukę w gimnazjum. W tej książce opisane są jej przeżycia, problemy i rozmyślenia o sensie życia. Nie wie, którego chłopaka wybrać, sztuczne i wymyślone przyjaźnie. To wszystko może spotkać każdą nastolatkę. Sama jestem w takim wieku, więc wiem doskonale co to znaczy.

Bardzo polubiłam w tej książce Natalię, ze względu na jej charakter i sposób bycia. Jest ukazana jako zwykła nastolatka z przeciętnymi problemami. Nie wywyższa się niczym szczególnym. Prowadzi zwykłe życie. Ma brata i siostrę, no i oczywiście rodziców. Matka jest trochę przewrażliwiona, a ojciec z łatwością podchodzi do życia. Jej brat coś ukrywa, a ona nie może dojść do sedna sprawy w związku z nim. 

Książka jest pisana potocznym stylem, no bo to w końcu pamiętnik. Ale znajdują się tu także dialogi. Można powiedzieć, że strzępki wspomnień. Znajdzie się tu także wiele opisów, jak na przykład opis miejsc, w których Natalia była. Z łatwością tą książkę się czyta ze względu na rysunki. Dzięki temu ma się wrażenie, że to jest prawdziwy pamiętnik.

To tyle co mam do powiedzenia o tej książce. Jeśli jesteś nastolatką z problemami z pewnością spodoba ci się opowieść o dziewczynie, która tak samo jak ty nie wie czy jest do końca normalna.

A teraz chciałam się dowiedzieć czy piszecie lub pisaliście pamiętnik albo dziennik. Jeśli tak, to powiedzcie dlaczego to robicie. Ja osobiście przyznam się, że pisze pamiętnik. Czasami trzeba się wygadać, ale nie ma się ochoty mówić tego nawet najlepszej przyjaciółce.

Cytaty:

„Życie nie znosi próżni... A zwłaszcza życie nastolatki!!!”

6 komentarzy:

 1. Kiedyś pisałam pamiętnik, ale teraz już nie mam na to ochoty. Książkę z chęcią przeczytam już od dłuższego czasu chcę to zrobić, ale nie ma okazji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka niedługo wchodzi w "ten" wiek, więc chętnie jej podrzucę tę lekturę

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że do niedawna miałam wiele wspólnego z bohaterką. Zresztą, pewnie nie tylko ja, lecz wiele nastolatek. Początki w gimnazjum to nierzadko szkoła przetrwania, choć zależy na kogo trafimy. Ogółem świetna recenzja, bardzo subiektywna, co osobiście cenię.
  Co do pamiętnika/ dziennika - czasami, gdy mam wielkiego doła, wypisuję to wszystko, co czuję, ale ostatnio zdarza mi się to rzadziej. Na szczęście, ponieważ te rozmyślania u niektórych pewnie budziłyby grozę x.x

  OdpowiedzUsuń
 4. też kiedyś czytałam pamiętnik, ale teraz to nie mam czasu xd
  Fajny cytata
  Obserwuję ( i liczę na to samo :D )
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętnik piszę od 6 klasy podstawówki mam już chyba 8 'tomów' :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie umiem pisać o sobie na kartce. Kiedyś próbowałam, szybko zrezygnowałam. To absolutnie nie to.
  Zaś książkę kiedyś czytałam, mam nawet drugi tom. Chyba muszę kiedyś przeczytać to ponownie, bo kompletnie nic nie pamiętam z pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń